Syed Mushtaq Ali Trophy 2021/22 Team Squad

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021: Groups and Venues

Elite Group A Teams: Goa, Maharashtra, Odisha, Punjab, Puducherry, Tamil Nadu
Elite Group A Venue: Lucknow

Elite Group B Teams: Baroda, Bengal, Chhattisgarh, Karnataka, Mumbai, Services
Elite Group B Venue: Guwahati

Elite Group C Teams: Andhra Pradesh, Haryana, Himachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Rajasthan
Elite Group C Venue: Vadodara

Elite Group D Teams: Assam, Bihar, Gujarat, Kerala, Madhya Pradesh, Railways
Elite Group D Venues: Delhi

Elite Group E Teams: Chandigarh, Delhi, Hyderabad, Saurashtra, Uttarakhand, Uttar Pradesh
Elite Group E Venue: Sultanpur, Rohtak

Plate Group Teams: Meghalaya, Tripura, Vidarbha, Nagaland, Manipur, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh
Plate Group Venue: Mulapadu, Visakhapatnam

Syed Mushtaq Ali 2021-22 full squads

Elite Group A Squad

Goa Team Squad:-
Felix Alemao, Amit Yadav, Amogh Desai, Samar Dubhashi, Ishaan Gadekar, Deepraj Gaonkar, Lakshay Garg, Vaibhav Govekar, Aditya Kaushik, Snehal Kauthankar, Eknath Kerkar, Darshan Misal, Amulya Pandrekar, Suyash Prabhudessai, Vijesh Prabhudessai, Shubham Ranjane, Malliksab Sirur, Niihal Surlaker, Shrikant Wagh
Team Details: Click Here

Maharashtra Team Squad:-
Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Satyajeet Bachhav, Pradeep Dadhe, Swapnil Fulpagar, Swapnil Gugale, Divyang Himganekar, Manoj Ingale, Kedar Jadhav, Amin Kazi, Shamshuzama Kazi, Mukesh Choudhary, Yash Nahar, Ranjeet Nikam, Ashay Palkar, Pavan Shah, Dhanrajsingh Pradeshi, Taranjitsingh Dhillon, Sunil Yadav, Jagdish Zope
Team Details: Click Here

Odisha Team Squad:-
Rajesh Dhuper, Abhishek Yadav, Anshy Rath, Jayanta Behera, Gourav Choudhury, Pratik Das, Sarbeswar Mohanty, Pappu Roy, Sandeep Pattnaik, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Prayash Singh, Ashish Rai, Rajesh Mohanty, Harshit Rathod, Bikash Rout, Anuraj Sarangi, Subhranshu Senapati, B Shiva, Tarani Sa
Team Details: Click Here

Punjab Team Squad:-
Abhishek Sharma, Anmolpreet Singh, Salil Arora, Arshdeep Singh, Ashwani Kumar, Baltej Singh, Gurkeerat Singh Mann, Harpreet Brar, Karan Kaila, Siddharth Kaul, Krishan Alang, Mandeep Singh, Mayank Markande, Prabhsimran Singh, Ramandeep Singh, Sanvir Singh, Nehal Wadhera
Team Details: Click Here

Puducherry Team Squad:-
Damodaran Rohit, Arvind Kothandapani, Aravindraj Ravichandran, Subodh Bhati, Pavan Deshpande, Paras Dogra, Fabid Ahmed, Iqlas Naha, S Karthik, Karthikeyan Jayasundaram, Logesh Prabagaran, Pooviarasan Manogaran, Premraj Rajavelu, Ramachandran Ragupathy, Ashith Rajiv, Raghu Sharma, Bharat Sharma, Sagar Trivedi, Sagar Udeshi, Marimuthu Vikeshwaran
Team Details: Click Here

Tamil Nadu Team Squad:-
Vijay Shankar, Adithya Ganesh, Baba Aparajith, Murugan Ashwin, Ganga Sridhar Raju, Hari Nishaanth, Narayan Jagadeesan, Jagatheesan Kousik, M Mohammed, T Natarajan, R Sai Kishore, Sai Sudharsan, Sandeep Warrier, Sanjay Yadav, P Saravana Kumar, Shahrukh Khan, Manimaran Siddharth, Ragupathy Silambarasan, Rajendran Vivek, Washington Sundar, Dinesh Karthik
Team Details: Click Here

Elite Group B Squad

Baroda Team Squad:-
Krunal Pandya, Kedar Devdhar, Agnivesh Ayachi, Bhargav Bhatt, Chinta Gandhi, Pratik Ghodadra, Kartik Kakade, Parth Kohli, Lukman Meriwala, Bhanu Pania, Mitesh Patel, Ansh Patel, Dhruv Patel, Babashafi Pathan, Ninad Rathva, Shashwat Rawat, Shivalik Sharma, Atit Sheth, Vishnu Solanki, Pradeep Yadav
Team Details: Click Here

Bengal Team Squad:-
Sudip Chatterjee, Akash Deep, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Abhishek Das, Abhimanyu Easwaran, Sayan Ghosh, Habib Gandhi, Kaif Ahmed, Karan Lal, Ranjot Khaira, Mohammed Kaif, Mukesh Kumar, Ishan Porel, Pradipta Pramanik, Pratap Singh, Ritwik Roy Chowdhury, Wriddhiman Saha, Shahbaz Ahmed, Sujit Yadav
Team Details: Click Here

Chhattisgarh Team Squad:-
Harpreet Singh, Shubham Agarwal, Binny Samual, Shashank Chandrakar, Lavin Coster, Sanjeet Desai, Akhil Herwadkar, Amandeep Khare, Vishal Kushwah, Sourabh Majumdar, Ajay Mandal, Aishwarya Mourya, Pankaj Kumar Rao, Veer Pratap Singh, Ravi Kiran, Rishabh Tiwari, Sumit Ruikar, Shashank Singh
Team Details: Click Here

Karnataka Team Squad:-
Manish Pandey, Mayank Agarwal, KC Cariappa, MB Darshan, Praveen Dubey, Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Prateek Jain, Aniruddha Joshi, Rohan Kadam, Abhinav Manohar, Karun Nair, Devdutt Padikkal, Vidhyadhar Patil, Prasidh Krishna, BR Sharath, Krishnamurthy Siddharth, Jagadeesha Suchith, Nihal Ullal, Vijaykumar Vyshak
Team Details: Click Here

Mumbai Team Squad:-
Ajinkya Rahane, Prithvi Shaw, Aman Hakim Khan, Atharva Ankolekar, Arman Jaffer, Mohit Avasthi, Tushar Deshpande, Royston Dias, Shivam Dube, Yashasvi Jaiswal, Sarfaraz Khan, Tanush Kotian, Dhawal Kulkarni, Siddhesh Lad, Shams Mulani, Sairaj Patil, Deepak Shetty, Prashant Solanki, Hardik Tamore, Aditya Tare
Team Details: Click Here

Services Team Squad:-
Varun Choudhary, Arpit Guleria, Anshul Gupta, Vikas Hathwala, Lakhan Singh, Devender Lohchab, Mohit Ahlawat, Nitin Yadav, Amit Pachhara, Rajat Paliwal, Sachidanand Pandey, Diwesh Pathania, Poonam Poonia, Rahul Singh, Rahul Singh, Raushan Raj, Ravi Chauhan, Sachin Shinde, Sufiyan Alam, Nitin Tanwar, Vikash Yadav
Team Details: Click Here

Elite Group C Squad

Andhra Pradesh Team Squad:-
Srikar Bharat, Ashwin Hebbar, Bandaru Ayyappa, Ricky Bhui, Dheeraj Kumar, CR Gnaneshwar, SK Ismail, Manish Golamaru, Nitish Kumar Reddy, Ambati Rayudu, Harishankar Reddy, KV Sasikanth, Shoaib Md Khan, Cheepurapalli Stephen, Pinninti Tapaswi, Vamsi Krishna
Team Details: Click Here

Haryana Team Squad:-
Ankit Kumar, Ashok Sandhu, Ravi Balhara, Treyaksh Bali, Jaideep Bhambhu, Chaitanya Bishnoi, Ajit Chahal, Yuzvendra Chahal, Arun Chaprana, Sanjay Dhull, Nitesh Hooda, Aman Kumar, Harshal Patel, Himanshu Rana, Amit Rana, Nitin Saini, Rohit Sharma, Mohit Sharma, Shivam Chauhan, Guntashveer Singh, Sumit Kumar, Rahul Tewatia, Jayant Yadav, Yashu Sharma
Team Details: Click Here

Himachal Pradesh Team Squad:-
Rishi Dhawan, Prashant Chopra, Vaibhav Arora, Ankush Bedi, Mayank Dagar, Vinay Galetiya, Nikhil Gangta, Pankaj Jaswal, Ayush Jamwal, Nitin Sharma, Raghav Dhawan, Abhimanyu Rana, Digvijay Rangi, Ekant Sen, Shubham Arora, Sidharth Sharma, Akash Vasisht
Team Details: Click Here

Jammu & Kashmir Team Squad:-
Shubham Pundir (c), Abdul Samad, Abid Mushtaq, Auqib Nabi, Ram Dayal, Henan Nazir, Shubham Khajuria, Manzoor Dar, Mujtaba Yousuf, Parvez Rasool, Qamran Iqbal, Suryansh Raina, Paras Sharma, Ian Dev Singh, Umran Malik, Jatin Wadhwan, Waseem Raza, Yudhvir Singh
Team Details: Click Here

Jharkhand Team Squad:-
Saurabh Tiwary, Virat Singh, Varun Aaron, Anand Singh, Bal Krishna, Kumar Deobrat, Ishank Jaggi, Kaushal Singh, Pankaj Kumar, Shubham Kumar Singh, Kumar Kushagra, Monu Kumar, Shahbaz Nadeem, Nazim Siddiqui, Anukul Roy, Satya Setu, Rahul Shukla, Vivekanand Tiwari, Utkarsh Singh, Vikash Singh
Team Details: Click Here

Rajasthan Team Squad:-
Ashok Menaria, Suraj Ahuja, Shiva Chauhan, Rajat Choudhary, Aniket Choudhary, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Arjit Gupta, Deepak Hooda, Deepak Karwasara, Salman Khan, Yash Kothari, Abhimanyu Lamba, Ankit Lamba, Mahipal Lomror, Kamlesh Nagarkoti, Ravi Bishnoi, Samarpit Joshi, Shubham Sharma, Tanveer Ul-Haq
Team Details: Click Here

Elite Group D Squad

Assam Team Squad:-
Riyan Parag, Rajjakuddin Ahmed, Roshan Alam, Pallavkumar Das, Denish Das, Pritam Das, Rishav Das, Amlanjyoti Das, Saahil Jain, Jitumoni Kalita, Mukhtar Hussain, Rahul Singh, Kunal Saikia, Akash Sengupta, Amit Sinha, Abhishek Thakuri
Team Details: Click Here

Bihar Team Squad:-
Ashutosh Aman, Abhijeet Saket, Shashi Anand, Anunay Singh, Babul Kumar, Sakibul Gani, Suraj Kashyap, Mangal Mahrour, Pratyush Singh, Samar Quadri, Malay Raj, Rishav Raj, Kumar Rajnish, Yashasvi Rishav, Harsh Singh, Sachin Kumar, Amod Yadav
Team Details: Click Here

Gujarat Team Squad:-
Piyush Chawla, Siddharth Desai, Chintan Gaja, Chirag Gandhi, Roosh Kalaria, Umang Kumar, Priyank Parmar, Jayveer Parmar, Het Patel, Hardik Patel, Ripal Patel, Tejas Patel, Urvil Patel, Hemang Patel, Karan Patel, Dhruv Raval, Rahul Shah, Abhinav Tandel
Team Details: Click Here

Kerala Team Squad:-
Sanju Samson (captain), Sajeevan Akhil, KM Asif, Basil Thampi, Vathsal Govind, Jalaj Saxena, Sijomon Joseph, Rohan Kunnummal, Unnikrishnan Manukrishnan, Sudhesan Midhun, Pathirikattu Midhun, Mohammed Azharuddeen, Rojith Ganesh, Sachin Baby, Robin Uthappa, Vishnu Vinod
Team Details: Click Here

Madhya Pradesh Team Squad:-
Parth Sahani, Rajat Patidar, Ankit Sharma, Arshad Khan, Avesh Khan, Rahul Batham, Abhishek Bhandari, Rishabh Chouhan, Puneet Datey, Arpit Gaud, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Saransh Jain, Kumar Kartikeya, Ishwar Pandey, Kuldeep Sen, Shubham Sharma, Aditya Shrivastava, Rakesh Thakur
Team Details: Click Here

Railways Team Squad:-
Doddamani Anand, Shubham Chaubey, Shivam Chaudhary, Mrunal Devdhar, Harsh Tyagi, Karthik Raman, Amit Kuila, Mohammad Saif, Akash Pandey, Akshat Pandey, T Pradeep, Pratham Singh, Ananta Saha, Himanshu Sangwan, Karn Sharma, Dhrushant Soni, Vivek Singh, Upendra Yadav, Yuvraj Singh
Team Details: Click Here

Elite Group E Squad

Chandigarh Team Squad:-
Arpit Pannu, Shivam Bhambri, Yuvraj Chaudhary, Gaurav Gambhir, Gaurav Puri, Gurinder Singh, Jagjit Singh, Jaskaran Singh, Jaskaranvir Singh, Sarul Kanwar, Ankit Kaushik, Bhagmener Lather, Amrit Lubana, Kunal Mahajan, Shresth Nirmohi, Manan Vohra
Team Details: Click Here

Delhi Team Squad:-
Pradeep Sangwan, Anuj Rawat, Priyansh Arya, Ayush Badoni, Himmat Singh, Jonty Sidhu, Vaibhav Kandpal, Kshitiz Sharma, Lalit Yadav, Mayank Rawat, Deepak Punia, Nitish Rana, Navdeep Saini, Shivam Sharma, Dhruv Shorey, Siddhant Sharma, Simarjeet Singh, Tejas Baroka, Lakshay Thareja, Shivank Vashisht
Team Details: Click Here

Hyderabad Team Squad:-
Hanuma Vihari (captain), Tanmay Agarwal, Himalay Agarwal, Rahul Buddhi, Ajay Dev Goud, Mehdi Hassan, Kartikeya Kak, Chama Milind, Mohammed Siraj, Pragnay Reddy, Rakshann Readdi, Ravi Teja, Rohit Rayudu, Chandarn Sahani, Bavanaka Sandeep, Kolla Sumanth, Tanay Thyagarajan, Tilak Varma
Team Details: Click Here

Saurashtra Team Squad:-
Himalaya Barad, Parth Bhut, Parth Chauhan, Jay Chauhan, Divyaraj Chauhan, Harvik Desai, Sheldon Jackson, Vishvaraj Jadeja, Dharmendrasinh Jadeja, Chirag Jani, Vandit Jivrajani, Devang Karamta, Prerak Mankad, Kushang Patel, Chetan Sakariya, Jaydev Unadkat, Arpit Vasavada, Samarth Vyas
Team Details: Click Here

Uttarakhand Team Squad:-
Ankit Manor, Sanyam Arora, Avneesh Sudha, Vaibhav Bhatt, Himanshu Bisht, Robin Bisht, Jay Bista, Kunal Chandela, Vijay Jethi, Nikhil Kohli, Akash Madhwal, Mayank Mishra, Dikshanshu Negi, Piyush Joshi, Saurabh Rawat, Swapnil Singh, Tanush Gusain, Agrim Tiwari
Team Details: Click Here

Uttar Pradesh Team Squad:-
Abhishek Goswami, Almas Shaukat, Bobby Yadav, Priyam Garg, Jasmer Dhankhar, Dhruv Jurel, Aryan Juyal, Madhav Kaushik, Munindra Maurya, Nalin Mishra, Mohsin Khan, Akshdeep Nath, Ankit Rajpoot, Sameer Choudhary, Sameer Rizvi, Saurabh Kumar, Karan Sharma, Shivam Mavi, Shivam Sharma, Rinku Singh, Yash Dayal
Team Details: Click Here

Plate Group Squad

Meghalaya Team Squad:-
Punit Bisht, Anish Charak, Akash Choudhary, Riboklang Hynniewta, Chirag Khurana, Jason Lamare, Kilco Marak, Wanlambok Nongkhlaw, Wellmanson Passah, Dwaraka Ravi Teja, Chengkam Sangma, Johny Sangma, Larry Sangma, Dippu Sangma, Rohit Shah, Nafees Siddique, Yogesh Tiwari
Team Details: Click Here

Tripura Team Squad:-
KB Pawan, Rajat Dey, Amit Ali, Bikramkumar Das, Pallab Das, Saurabh Das, Dipayan Debbarma, Bishal Ghosh, Samit Gohel, Saruk Hossain, Sanjay Majumder, Manisankar Murasingh, Sankar Paul, Chiranjit Paul, Rana Dutta, Chandan Ray, Ajoy Sarkar, Rahil Shah, Samrat Singha, Arkaprabha Sinha
Team Details: Click Here

Vidarbha Team Squad:-
Akshay Wadkar, Siddhesh Wath, Ganesh Bhosle, Shubham Dubey, Harsh Dubey, Ganesh Satish, Akshay Karnewar, Darshan Nalkande, Siddhesh Neral, Yash Rathod, Parth Rekhade, Sanjay Raghunath, Jitesh Sharma, Atharva Taide, Aditya Thakare, Akshay Wakhare, Apoorv Wankhade, Umesh Yadav, Yash Thakur
Team Details: Click Here

Nagaland Team Squad:-
Rongsen Jonathan, Hokaito Zhimomi, Abu Nechim, Chetan Bist, Hem Chetri, Jalal Uddin, Khrievitso Kense, Imliwati Lemtur, Santosh Mahato, Merenka Jamir, Nzanthung Mozhui, Shrikant Mundhe, Nagaho Chishi, Joshua Ozukum, Sedezhalie Rupero, Tahmeed Rahman, Temjentoshi Jamir
Team Details: Click Here

Manipur Team Squad:-
Al Bashid Muhammed, Chongtham Mehul, Johnson Singh, Langlonyamba Meitan Keishangbam, L Kishan Singha, Bishworjit Konthoujam, Sanatombaroy Laiphangbam, Homendro Kabrambam, Narisingh Yadav, Nitesh Sedai, Kangabam Singh, Ajay Lamabam, Jayanta Sagatpam, Bonny Chingangbam, Rex Rajkumar, Kishan Thokchom, Somorjit Salam, Sunil Salam, Karnajit Yumnam
Team Details: Click Here

Mizoram Team Squad:-
Iqbal Abdulla, Uday Kaul, Taurwar Kohli, G Lalbiakvela, Lalhmangaiha, Lalhruaizela, Khawlhring Lalremruata, Parvez Ahmed, Lalhruai Ralte, Andrew Vanlalhruaia, Vikash Kumar, Bobby Zothansanga
Team Details: Click Here

Sikkim Team Squad:-
Tashi Bhalla, Mandup Bhutia, Nitesh Gupta, Codanda Ajit Karthik, Kranthi Kumar, Lee Yong Lepcha, James Lepcha, Liyan Khan, Md Saptulla, Palzor Tamang, Chitiz Tamang, Ashish Thapa
Team Details: Click Here

Arunachal Pradesh Team Squad:-
Techi Doria, Kengo Bam, Rajesh Bishnoi, Vipin Dhaka, Indiya Toku, Karkir Taye, Techi Neri, Manvan Patel, Vijay Rao, Akhilesh Sahani, Nazeeb Saiyed, Myendung Singpho, Song Tacho, Suraj Tayam, Techi Sonam, Yab Niya, Kamsha Yangfo
Team Details: Click Here